atomHDD   За останні десятиліття щільність зберігання інформації сильно зросла при одночасному зменшенні фізичних розмірів електронних носіїв - сьогодні в крихітному чіпі пам'яті смартфону може уміщатися в мільйони разів більше за даних, ніж могло вміститися в облаштування зберігання, розміром з холодильник, більше 10-20 років тому. Але це ще не межа.Днями група учених компанії IBM зробила черговий крок на шляху до магнітної пам'яті, де для зберігання одного біта інформації

використовуватиметься окремий атом. Для порівняння: сучасний жорсткий диск використовує близько 100 тис. атомів для зберігання одного біта інформації.Коли розробка дійде до практичного застосування, вона приведе до радикального підвищення щільності зберігання інформації і може скоротити розміри майбутніх дата-центров в десятки разів. Компанія наводить наступний приклад - музична бібліотека iTunes(усі 35 млн композицій) зможе уміщатися в пристрої розмірами із звичайну кредитку.

Розроблена ученими IBM система використовує атоми гольмия, розташовані на підкладці з оксиду магнію, яка забезпечує постійність магнітних полюсів атома навіть під впливом інших магнітів. Залежно від орієнтації магнітного поля атом може набувати різних значень - "0" або "1". Запис даних в систему проводиться за допомогою мікроскопічної голки, яка впливає на атом струмом, тим самим змінюючи напрям його магнітного поля.Прочитування даних є повністю протилежним процесом - визначення стану кожного атома через магнітний струм, що проходить через нього.

Але не варто розраховувати на застосування цієї технології в наступному смартфоні iPhone. Хіба що інженери Apple придумають як розмістити в корпусі айфону ще і тунельний електронний мікроскоп з охолодженням рідким азотом, працюючий у вакуумі. Останній є невід'ємною частиною системи. Наукова робота, присвячена цій розробці, була днями опублікована в журналі Nature.

Джерело: engadget