Так вже заведено у світі програмування, що перша програма на будь-якій мові програмування називається "Hello, World"!. Цей пов'язано з тим, що результатом даний програми буде виведення рядка "Hello, World"!. Як я вже сказав, я спробую уникнути зайвого тексту і приступаю відразу до першого коду програми "Hello, World"!, а після коду почнемо розбиратися "що до чого".

 

Лістинг 1.1.


Program Hello_World;
Begin
	Write('Hello, World');
End.

Запустіть Turbo Pascal (якщо він ще у Вас не запущений =) ) і перепишіть Лістинг 1.1. Тепер запустите програму, це можна зробити затиснувши поєднання клавіш Ctrl F9

Результат виконання програми завжди можна подивитися затиснувши поєднання клавіш Alt F5

Ну як? Непогано? Це всього чотири рядки коду. Тепер по порядку разбиремся що тут для чого.

Program Hello _ World; - ця назва вашої програми, частенько його не використовують.

Все що пишеться до першого Begin (пізніше я розповім, коли ще використовуються додаткові контсрукции Begin.End;) - це розділ опису. Тут програма просто повідомляє компілятор зведення про використовувані об'єкти і ще деяку інформацію. У цій програмі, в розділі описів у нас всього один рядок: Program Hello _ World;.

Основний блок коду, так званий розділ операторів, завжди починається з Begin і закінчується End. (зверніть увагу: Begin завжди без точки, а останній закриваючий End. завжди з точкою).

Write ('Hello, World'); - це перший виконуваний оператор в нашій програмі, який повідомляє компілятор про те, що необхідно надрукувати рядок "Hello, World"!.

Поки ми з Вами не пішли далеко, хочу сказати, що Турбо Паскаль не чутливий до регістра символів, тобто write (), Write (), WRITE (), і навіть WrItE () - усе це для Паскаля означає одно і теж.

Якщо Ви володієте англійською мовою, то Вам наверо відоме, як переводяться ключові слова в програмі:

    Begin - Починати;

    Write - Писати;

    End - Завершувати.