Android операційна система і платформа для мобільних телефонів та планшетних комп'ютерів, створена компанією Google на базі ядра Linux. Підтримується альянсом Open Handset Alliance (OHA).

Android1

Хоча Android базується на ядрі Linux, він стоїть дещо осторонь Лінукс-спільноти та Лінукс-інфраструктури. Базовим елементом цієї операційної системи є реалізація Dalvik віртуальної машини Java, і все програмне забезпечення і застосування спираються на цю реалізацію Java.

У 80% смартфонів, проданих у четвертому кварталі 2013 року, була встановлена ​​операційна система Android

Android2.jpg

Історія

Android, Inc. була заснована в Пало-Альто, у Каліфорнії, у жовтні 2003 року Енді Рубін (Andy Rubin, співзасновник компанії Danger), Річ Майнер (Rich Miner, співзасновник Wildfire Communications, Inc.), Нік Сірс (Nick Sears, колишній віце-президент компанії T-Mobile) і Кріс Уайт (Chris White, очолював дизайн і розробку інтерфейсу в WebTV) для розробки, за словами Рубіна «більш розумних мобільних пристроїв, які краще знають про місце перебування власника і його вподобання». Ранні наміри компанії полягали в тому, щоб розробити вдосконалену операційну систему для цифрових фотоапаратів, але було зрозуміло, що ринок пристроїв не був достатньо великим, і вони спрямували свої зусилля на розробку операційної системи для смартфонів, щоб конкурувати з Symbian і Windows Mobile (на той момент Apple ще не випустила iPhone). Незважаючи на минулі досягнення засновників і ранніх співробітників, Android, Inc. працювала таємно, показуючи тільки, що вона працювала над програмним забезпеченням для мобільних телефонів. У той же самий рік Рубін залишився без грошей. Стів Перлман, близький друг Рубіна, приніс йому 10 тис. доларів готівкою у конверті та відмовився від своєї частки в компанії.

Google купує Android, Inc.

17 серпня 2005 року компанія Google купила Android, Inc. Усі засновники цієї стартап-компанії пішли працювати у Google. На той час мало що було відомо про Android, Inc., крім того що вони займаються розробкою ПЗ для мобільних телефонів. Такий розвиток подій спричинив до виникнення чуток, що Google планує увійти на ринок мобільних телефонів, але було не ясно, що саме планує там робити.

В Google, група, на чолі з Рубіном, розробила ОС на основі Linux'а (ядро v2.6), яку вони пропонували розробникам телефонів та операторам мобільного зв'язку, як гнучку та розширювану систему. Повідомлялось, що Google планує співпрацю з рядом розробників апаратних компонентів та програмного забезпечення, і є відкритим для співпраці з операторами мобільного зв'язку.

В грудні 2006 року знову поповзли чутки, що Google буде просуватися на ринок мобільних телефонів. Доповіді BBC і The Wall Street Journal зазначали, що Google хоче розмістити пошуковик Google і ПЗ Google на мобільних телефонах, і компанія кожен день важко працює для досягнення цієї мети.

Далі в пресі та онлайнових ЗМІ почали з'являтися чутки, що Google розробляє телефон під власним брендом. За цими були інші, які стверджували що Google визначив технічні характеристики та вже презентує прототипи розробникам телефонів та операторам мобільного зв'язку. Повідомлялося, що буде реалізовано приблизно 30 прототипів. Network World повідомляє, що Google-телефон дійсно є телефоном з відкритою операційною системою, на відміну від схожих продуктів, таких як iPhone проектом створення смартфона з використанням відкритого коду, в тому числі з використанням ядра Linux'а.

Версії

Перша версія Android була випущена 23 вересня 2008 року і носила назву 1.0 Astroboy, а наступна — 1.1 Bender. Від назв у честь відомих роботів згодом довелося відмовитися через розбіжності з правовласниками. З 2008 року Android пережив численні оновлення, які поступово покращували операційну систему, додаючи нові функції, та виправляли помилки у попередніх випусках. І тепер кодове ім'я кожного великого релізу Android, починаючи з версії 1.5, являє собою назву якого-небудь десерту. Перші букви найменувань в порядку версій відповідають літерами латинського алфавіту (курсивом виділено майбутні і/або непідтверджені версії):

 • 1.5 Cupcake («кекс»),
 • 1.6 Donut («пампушка»),
 • 2.0/2.1 Eclair («еклер» або «глазур»),
 • 2.2 Froyo (скорочення від «заморожений йогурт»),
 • 2.3 Gingerbread («імбирний пряник»),
 • 3.0 Honeycomb («медові стільники»),
 • 4.0 Ice Cream Sandwich («брикет морозива»),
 • 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean («желейні боби»),
 • 4.4 KitKat (на честь однойменного бренду шоколадних батончиків),
 • Licorice («локриця»),
 • Marshmallow («зефір»),
 • Nougat («нуга»).

 

Характеристики

Інструментарій

Платформа легко пристосовується для використання VGA, 2D графічних бібліотек, 3D графічних бібліотек розроблених на основі OpenGL ES 1.0 специфікації, традиційних інструментаріїв для смартфонів.

Бази даних

SQLite для структурованих даних

Технології зв'язку

Android підтримує багато технологій, що забезпечують зв'язок, у тому числі: GSM, Bluetooth, EDGE, 3G та WiFi.

Обмін повідомленнями

Для обміну повідомленнями доступні як SMS, так і MMS сервіси, у тому числі й потокові повідомлення.

Веб-браузери

На Android'і доступний веб-браузер, розроблений на основі WebKit application framework.

Java Virtual Machine

Програми написані на Java можна скомпілювати в Dalvik байткод і виконувати на Dalvik virtual machine, яка являє собою розроблену спеціально для використання на мобільних пристроях VM'у, не зважаючи на те, що не є стандартною Java Virtual Machine.

Підтримка медіа

Android підтримує такі формати для аудіо/відео даних та зображень: MPEG-4, H.264, MP3, та AAC, AMR, JPG, PNG, GIF.

Підтримка нестандартного обладнання

Android підтримує відеокамери, фотоапарати, дотикові екрани, GPS, компаси, акселерометри, та прискорювачі 3D графіки.

Середовище розробки

Містить емулятор, засоби відлагодження, профілювання пам'яті та швидкодії, плагін для Eclipse IDE. Також доступні плагіни для Intellij IDEA та NetBeans.

Сирцевий код

21 жовтня 2008 альянс OHA опублікував сирцевий код платформи Android. До релізу увійшов весь стек Android: і операційна система, і проміжне ПЗ (middleware), і основні кінцеві додатки, написані на Java. Загальний обсяг сирцевого коду Android склав 2,1 Гб.

«Найкращою ліцензією» на сирцевий код Android є Apache License 2.0

До списку країн (10 країн), розробники яких можуть поширювати програми і брати за це гроші увійшла Україна.

Починаючи з версії 1.6, Android має повноцінну офіційну українську локалізацію. Якщо на вашому смартфоні немає опції вибрати українську мову, тоді її можна легко додати, завантаживши з Google Play Apps крамниці додаток під назвою MoreLocale2

 

Критика

·  Платформа базується на Java (спеціальна реалізація Dalvik), тому переваги і можливості операційної системи Linux на цій платформі практично не використовуються. Наприклад, не використовується жоден з популярних графічних тулкітів і бібліотек (наприклад Qt або GTK), що робить малоймовірною появу значної кількості додатків, портованих з повноцінного десктопного варіанту Linux на цю платформу через відсутність поза вибором X-сервера і поширених графічних бібліотек.

·  З'явилася інформація про те, що Google на свій розсуд видалятиме додатки на телефонах користувачів, якщо порушуються умови їх використання.

·  Неможливість встановлення прикладних програм на карту пам'яті. Недолік є істотним, якщо у телефоні невеликий обсяг вбудованої пам'яті (у T-Mobile G1 всього 70 МБ).(Починаючи з Android 2.2 така можливість з'явилась)

·  Щоб користувачі телефонів мали доступ до Google Play та інших сервісів від Google, виробники цих телефонів мають укласти контракт з Google на використання відповідного пропрієтарного програмного забезпечення.

 

Джерело wikipedia.org