Величезний асортимент OpenSource може збити з пантелику непідготовленого відвідувача.

У цій статті ми постараємося дати основні орієнтири для вибору дистрибутива, відповідного для Ваших цілей і завдань.

Порядок розташування дистрибутивів в цій статті не має значення. Кожен має заслужений авторитет великого числа користувачів і служить зразком для наслідування молодих виробників дистрибутивів.

 Mandriva Linux

Mandriva Linux (раніше відомий як Mandrakelinux) це французький дистрибутив, заснований Гаелем Дювалем (Gael Duval). Завоював велику популярність серед користувачів тих, що звиклися з Windows або не бажають що-небудь знати про внутрішню структуру і принципи роботи операційної системи, а також серед тих, хто хоче просто зручного і простого робітника столу. Цей проект має генетичні корені від дистрибутива RedHat (див. нижче), хоча зараз Mandriva нічого спільного з ним не має.

Розробники, за умовчанням, в якості робочого столу вибрали KDE і додали простий графічний інсталятор, що дозволяє встановити операційну систему з мінімальними знаннями про комп'ютер. Вбудовані засоби визначення устаткування і роботи на диски зважають одними з кращих в промисловості. Mandriva Linux часто встановлюється і працює без проблем там, де інші пасують. Окрім цього забезпечується високий рівень зручності роботи.

Розробка дистрибутива є повністю відкритою. Кожна версія проходить глибоке тестування, що дозволяє знайти і виправити велику кількість помилок.

Русифікація: Більшість графічних застосувань.

Особливості:

- Доброзичливість до користувача

- Графічні утиліти налаштування

- Підтримка величезного співтовариства

- Зміна розміру розділів NTFS

- Деякі релизы повні помилок

- Релизы спочатку доступні тільки для членів Клубу Mandriva

Управління пакетами з ПЗ: urpmi (RPM).

Вільне завантаження: Установка по FTP доступна відразу ж після випуску, образи ISO доступні тільки через декілька тижнів.

Перейти до розділу Mandriva.

Fedora Core

Fedora Core - це самий використовуваний дистрибутив у світі. Розробляється за підтримки компанії RedHat, мабуть, найбільш великої у світі Linux. Використовується як тестовий полігон для впровадження нових технологій в RedHat Enterprise Linux.

Це цікава суміш з консервативних і найсучасніших пакетів, побудована на базі багатьох наукомістких утиліт, розроблених в компанії. Пакети не самі останні; після того, як оголошена нова бета-версія, версія пакету заморожується за винятком оновлень, пов'язаних з безпекою. Результатом є добре протестований і стабільний дистрибутив, програма бета-тестирования і засобу складання звітів про помилки є загальнодоступними, також існує декілька списків розсилок.

RedHat Linux став переважаючим дистрибутивом Linux на серверах по всьому світу.

Компанія RedHat надає комплекс послуг в області технічної підтримки і супроводу системи, а також проводить сертифікаційні курси RHCE. Усе це привело до того, що на даний момент торгова марка компанії - визнаний бренд у світі ИТ-індустрії.

Русифікація: Більшість графічних застосувань.

Особливості:

- Широка поширеність

- Чудова підтримка співтовариства

- Безліч інновацій

- Русифікація є присутньою не в повному об'ємі

- Обмежений термін життя вільної редакції

- Cлабая підтримка мультимедіа

Управління пакетами з ПЗ: up2date (RPM), YUM (RPM).

Вільне завантаження: Так.

Перейти до розділу Fedora Core.

Suse Linux

Заснований однойменною німецькою компанією, купленою надалі фірмою Novell. Відмітною особливістю є наявність власного програмного комплексу YaST2, що дозволяє провести установку і налаштування будь-яких компонентів системи. До недавнього часу YaST2 дуже хворобливо реагував на спроби ручної конфігурації системи, що могло привести, в деяких випадках, до повної не дієздатності системи. Проте в поточних версіях ручний і автоматичний спосіб налаштування уживаються нормально.

Також дистрибутив Suse Linux включає просто шикарний набір драйверів, у тому числі і проприетарных. Позначається спрямованість розробників на ноутбуки - практично 100-процентна гарантія установки і роботи SuSe з будь-якими ноут-специфичными пристроями, включаючи WiFi, Winmodem&apsы, відеокарти і так далі. Не випадково саме цей дистрибутив обирають в якості основи виробники, що ризикують предустанавливать Linux на ноутбуки.

Русифікація: Русифікація в деяких застосуваннях відсутня або виконана з помилками.

Особливості:

- Професійний підхід до дрібниць

- Прості у використанні утиліти налаштування YaST

- Русифікація страждає (частина меню може бути на англійському, частина на росіянинові)

- Доступність тільки окремих частинах світу через торгових посередників програмного забезпечення або шляхом установки по FTP (зазвичай через 1-3 місяці після випуску)

Управління пакетами з ПЗ: YaST (RPM), доступні репозиторії з APT (RPM) третіх осіб.

Вільне завантаження: Історично склалося так, що SUSE не надає для завантаження образи ISO, але такий підхід змінився, починаючи з випуску версії 9.1, Personal- версія якої з'явилася на FTP- сервері SUSE приблизно через 2 місяці після офіційного релиза. Professional- версія SUSE LINUX доступна для установки по FTP зазвичай через 1-3 місяці після після офіційного релиза. Установка по FTP є не складною, але вимагає наявності швидкого підключення до Інтернету.

Перейти до розділу SUSE Linux.

Debian GNU/Linux

Debian GNU/Linux заснований Айаном Мардоком (Ian Murdock) в 1993. Повністю не комерційний проект; що є, напевно, найчистішою формою ідеалів, розроблених рухом за вільне програмне забезпечення. Інтернаціональна армія розробників бере участь в розробці грамотно і строго організованого проекту, що гарантує якість і високу стабільність.

Є три гілки розробки.

- "stable" - офіційно випущений дистрибутив. Містить не найсвіжіші, але добре протестовані і перевірені версії пакетів. Будь-які оновлення виходять для цієї гілки - "secure-updates", що закривають критичні проблеми безпеки.

- "testing" - гілка, підготовлювана стать релизом. Не забезпечується такий високий рівень безпеки гілки stable, але має свіжіші версії софтвера.

- "unstable" - ця тестована гілка, більше сира ніж "testing", але що має найсвіжіші версії пакетів.

Розробники не дотримуються строгого графіку випуску нових версій. Нові дистрибутиви виходять тільки тоді, коли вони готові і добре протестовані.

Недоліком Debian для кінцевого можна рахувати відсутність зручного графічного інсталятора, а також необхідність знання інформації про апаратуру комп'ютера. Тому цей дистрибутив має репутацію складного в установці і використанні. Багато користувачів Debian жартують, що їх інсталятор тому такий поганий, що потрібний він тільки один раз - після того, як Debian GNU/Linux встановлений і працює, усі подальші оновлення будь-якого масштабу можуть бути виконані за допомогою утиліти apt - get.