Microsoft Windows

Microsoft Windows — узагальнююча назва операційних систем для ЕОМ, розроблених корпорацією Microsoft. Перші версії були не повноцінними операційними системами, а лише оболонками до ОС MS-DOS. Наразі, Microsoft Windows встановлена більш як на 90% персональних комп'ютерів світу.

 

Останньою версією випущеною Microsoftявляється Windows 8.

Windows1

Розробка Windows 8 почалася ще до випуску її попередниці, Windows 7, у 2009. Система була анонсована на CES 2011, потім були випущені три підготовчі версії з вересня 2011 по травень 2012. На друк операційна система була направлена 1 серпня 2012, і остаточно випущена для широкого загалу 26 жовтня 2012.

Windows 8 ввела значні зміни у платформу операційної системи та користувацький інтерфейс для покращення роботи з планшетами, де Windows зараз конкурує з такими мобільними операційними системами як Android та Apple iOS. Зокрема, ці зміни включають оптимізовану під сенсорні екрани оболонку Microsoft "Metro", стартовий екран (що показує програми і динамічно оновлює вміст решітки плиток), нову платформу для розробки застосунків з акцентом на сенсорному вводі, інтеграцію онлайн служб (включаючи можливість синхронізувати застосунки і налаштування між пристроями), і онлайновий магазин для звантаження та купівлі нових програм. Windows 8 також додав підтримку таких нових технологій як USB 3.0, Advanced Format твердих дисків, NFC, і хмарні обчислення. Були додані нові додаткові можливості безпеки, такі як вбудовані антивіруси, інтеграція з фільтрацією Microsoft SmartScreen і підтримка безпечного завантаження із системою UEFI для уникнення враження шкідливими програмами під час завантаження ОС.

Випуск Windows 8 отримав неоднозначні відгуки. Поряд з відзначенням покращеної продуктивності, поліпшеної безпеки і підтримки сенсорних екранів, нові користувачі критикували новий графічний інтерфейс через його незвичність, заплутаність і важкість у освоєнні (особливо при використанні клавіатури і миші).

Основні нововведення

 • Обліковий запис Майкрософт та синхронізація параметрів: Можливість увійти в Windows за допомогою Live ID. Це дозволить увійти в профіль користувача і завантажити налаштування через інтернет, а також додає інтеграцію зі SkyDrive.
 • Магазин застосунків Windows Store: єдиний спосіб купівлі та завантаження Metro-застосунків, а також застосунків для робочого столу в Windows RT.
 • Два нових методи для автентифікації користувача: картинка-пароль, що дозволяє користувачеві увійти в систему за допомогою трьох торкань, і чотиризначний PIN-код, а також вбудована підтримка біометричних пристроїв. Пароль нелокального облікового запису користувача відповідає паролю облікового запису Microsoft.
 • Internet Explorer 10 в Windows 8 включений в настільному і сенсорному варіантах. Останній не підтримує плагіни або ActiveX, але включає в себе версію програвача Adobe Flash Player, оптимізованого для сенсорного управління.
 • Провідник включає в себе Ribbon — стрічку (на зразок стрічки в Microsoft Office і Windows Essentials) та покращення в способах вирішення конфліктів при перенесенні або копіюванні файлів.
 • Для відновлення системи написано дві нові функції: Оновлення (Refresh) і Скидання (Reset). Оновлення для Windows відновлює всі системні файли в початковий стан, зберігаючи при цьому всі налаштування, файли користувача і застосунки. Скидання ж повертає комп'ютер до заводських налаштувань.
 • Новий, повністю змінений, диспетчер задач. Додано нові графіки продуктивності, оптимізоване управління виконуються застосунками, фоновими процесорами і службами на єдиній вкладці «Продуктивність». Також в диспетчер завдань було перенесено управління автозавантаженням з «Конфігурації системи».
 • Була вбудована функція «Сімейна безпека», управління сімейною безпекою здійснюється в панелі управління.
 • Додана підтримка USB 3.0, Bluetooth 4.0, DirectX 11.1 і .NET Framework 4.5.
 • Персоналізація: після запуску на екрані з'являється картинка з поточним часом і датою. Для початку роботи потрібно натиснути будь-яку кнопку, відкривши екран вітання. Саму картинку можна змінити в налаштуваннях. Написано автовизначення кольору в темах для робочого столу.
 • Нова панель управління в стилі Metro UI, яка дозволяє швидко змінити деякі налаштування системи.
 • Вдосконалений пошук: на початковому екрані потрібно лише натиснути будь-яку клавішу для початку пошуку по застосунках, параметрах тощо.
 • Міняти розкладку клавіатури можна також за допомогою сполучень клавіш Windows + Space або ⇧ Shift + Alt.

Редакції

Для настільних комп'ютерів, ноутбуків і планшетів, що використовують процесори на базі архітектури x86, передбачена можливість використання трьох версій операційної системи:

 • Windows 8 — базова версія Windows 8 призначена для застосування більшістю користувачів, вона підтримує великий перелік функцій, достатніх для повсякденної роботи
 • Windows 8 Pro призначена для застосування ентузіастами. Вона підтримує всі можливості базової версії Windows 8 і додатково забезпечує підтримку шифрування, віртуалізації, розширені можливості управління комп'ютером та роботи з доменами. При цьому наголошується, що Windows Media Center буде доступний як доповнення для Windows 8 Pro.
 • Windows 8 Enterprise для корпоративної сфери.

Крім того, для пристроїв, що використовують процесори на базі архітектури ARM, призначена редакція під назвою Windows RT. Вона підтримує більшість функцій, доступних у базовій версії Windows 8, але сумісність із доступними застосунками втрачена. Щоб привабити користувачів до нової платформи, Майкрософт включив у поставку встановлені застосунки Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), оптимізовані для роботи на пристроях з сенсорними дисплеями. Ця редакція ОС доступна користувачам тільки в передустановленому вигляді.

Вимоги до системи

Вимоги Windows 8 практично не відрізняються від попередньої ОС — Windows 7. Для нормальної роботи Windows 8 є такі вимоги до системи:

 • Процесор: 1 гігагерц (ГГц) або більше;
 • Оперативна пам'ять: 1 гігабайт (ГБ) (для 32-розрядної версії) або 2 ГБ (для 64-розрядної версії);
 • Вільний простір на жорсткому диску: 16 гігабайт (ГБ) (для 32-розрядної версії) або 20 ГБ (для 64-розрядної версії);
 • Графічна плата: Графічний пристрій Microsoft DirectX 9 із драйвером WDDM;

Windows 8.1

26 березня 2013 року в Microsoft офіційно підтвердили, що працюють над оновленням під кодовим ім'ям Windows Blue. 14 травня оновлення отримало офіційну назву Windows 8.1, також стало відомо, що оновлення буде безоплатним і поширюватиметься через Windows Store. Публічна попередня версія Windows 8.1 з'явилася 26 червня 2013 року, а фінальна версія з 18 жовтня 2013 року доступна для офіційних версій Windows 8.

Критика

Windows 8 отримує негативні відгуки з боку користувачів, що мають комп'ютери без підтримки сенсорного дисплея, через переважання інтерфейсу Metro. Користувачі критикують змінений інтерфейс, що змушує витрачати додатковий час на навчання роботі з новою операційною системою, хоча більшість нововведень описано в довідковій системі, яка викликається натисканням клавіші F1 при відкритому робочому столі.

 • Наприклад, новачкові складно знайти кнопку для перезавантаження, або встановлені застосунки.
 • Немає вбудованої в ОС можливості відключити при завантаженні Windows показ екрану «Пуск» і відразу перейти на робочий стіл. Після установки Windows на цьому екрані присутні тільки плитки інтерфейсу Metro, до того ж, в основному, з малопопулярними у нас сервісами Microsoft. У той же час для користувачів настільних комп'ютерів звичним є робочий стіл з ярликами застосунків і панеллю завдань. При цьому застосунки, що запускаються з робочого столу, як правило, мають більшу функціональність, в тому числі з налаштування під конкретного користувача, в порівнянні з Metro-застосунками, бо в останніх упор зроблений більше на візуальну складову і на якісне, відповідне стилю Metro, відображення вмісту. Частковим рішенням цієї проблеми є закріплення на екрані «Пуск» ярликів потрібних програм, але це не змінює істотно досвід взаємодії.
 • На екрані Пуск відсутня тека Автозавантаження, вона міститься в теці з профілем користувача (C:\Users\ім'я користувача\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup). Також додати програму в автозавантаження можна через вбудовану утиліту Планувальник завдань і в диспетчері завдань в закладці автозавантаження.
 • До випуску Windows 8 її також критикували найбільші розробники ігор. Зокрема, Valve побоювалося за майбутнє свого Steam у зв'язку з можливою монополією нового магазину застосунків Windows Store.
 • Разом з негативними відгуками від перших користувачів сплив недопрацьований сервіс активації, здатний надати безплатний код активації будь-якому користувачеві. У грудні 2012 ця вразливість була усунена
 • Також спостерігається проблема, пов'язана зі зниженням швидкості бездротового інтернет-з'єднання у власників пристроїв з вбудованими Wi-Fi чіпами від Broadcom при використанні старої версії драйвера від Windows 7.
 • Головний маркетинговий директор Microsoft, Тамі Реллер, в одному з інтерв'ю сказав, що деякі ключові елементи Windows 8 будуть змінені при випуску оновленої версії системи Windows 8.1. Це було сприйнято деякими ЗМІ як фактичне визнання невдачі компанії з випуском Windows 8.

Питання безпеки: чорний хід

У серпні 2013 федеральне управління з інформаційної безпеки Німеччини (BSI) виступило із застереженням, що комп'ютери під управлінням операційної системи Windows 8 ймовірно представляють вищий рівень загрози для користувачів, компаній та відомств.[15] Зокрема комбінація Windows 8 і мікроконтролера TPM (Trusted Platform Module) 2.0, яким оснащуються комп'ютери під управлінням Windows 8, веде до «втрати контролю над апаратним та програмним забезпеченням системи». Це, стверджують в управлінні, дозволяє приховано віддалено отримувати доступ до системи третім особам.

Журналіст Die Zeit Патрік Бойд (Patrick Beuth), з посиланням на внутрішній документ BSI, який нібито опинився в його розпорядженні, повідомив, що BSI підозрює американські спецслужби в шпигунстві за допомогою технології TPM.

Модуль TPM був розроблений некомерційною організацією Trusted Computing Group, до складу якої входять американські компанії AMD, Cisco, HP, IBM, Intel, Microsoft та інші. Він включає в себе засоби обмеження шифрування, віддаленого контролю за системою і віддаленого захисту даних. Зокрема, за допомогою TPM віддалений користувач може заборонити власнику ПК змінювати або копіювати придбаний ним цифровий контент. Установка модуля TPM у комп'ютери є добровільною, проте в ПК з передустановленою Windows 8.1 його наявність є обов'язковою.

Джерело uk.wikipedia.org