Доброго дня юзерам, айтішникам та решті зацікавленим комп'ютерними технологіями.

В даній статті ми розглянемо приклади роботи з командним рядком ОС Windows 7.

 Інтерфейс командного рядка (англ. command-line interface, CLI) — різновид текстового інтерфейсу користувача й комп'ютера, в якому інструкції комп'ютеру можна дати тільки введенням із клавіатури текстових рядків (команд). Також відомий під назвою консоль. Інтерфейс командного рядка може бути протиставлений системам управління програмою на основі меню чи різних реалізацій графічного інтерфейсу. Формат виводу інформації в інтерфейсі командного рядка не регламентується; звичайно це простий текстовий вивід, але може бути й графічним, звуковим виводом тощо.

Щоб запустити командний рядок, натисніть поєднання клавіш Win+R і у вікні, що з'явилося, "Выполнить" введіть cmd. Сама утиліта командного рядка лежить зазвичай в теці C :\Windows\System32\cmd.exe.

cmd

 

cmd 2

Якщо захочеться симпатичнішого виду, клацніть правою кнопкою миші по заголовку вікна і виберіть пункт "Властивості", вкладка "Кольору", на якій ви можете вибрати колір шрифту і фону.

cmd 3

 У вікні, що відкрилося, згори ви бачите традиційний знак копірайта, а трохи нижче рядок з поточним каталогом і миготливий курсор, що запрошує почати роботу.

У командному рядку є гарячі клавіші, які можуть допомогти Вам в роботі :

    F1 - при кожному натисненні на клавішу по буквах вводить останню команду;

    F3 - виводить останню команду;

    F5 - при кожному натисненні виводить попередню команду;

    F7 - виводить пронумерований список команд (за умовчанням зберігаються 50 останніх команд).

А тепер давайте розберемося з деякими командами детальніше.

Команда dir

Відображає вміст поточного каталогу. Якщо ж вам необхідно проглянути вміст іншого каталогу, доведеться вказати консолі шлях, наприклад:

dir (пропуск) C:\, і натиснути Enter.

cmd 4

 

Параметри, які знаходяться в квадратних дужках не обовязкові і при заданні команди можуть не використовуватись. Символи “[]” є умовними позначеннями і в командах ніколи не використовуються.

Ключі, які використовуються в команді перегляду каталогу

/p–перегляд каталогу по екранних сторінках

/w–перегляд списку файлів та підкаталогів в 5–ти колонках

/s–перегляд каталогу та його підкаталогів всіх підрівнів

/b–перегляд тільки списку файлів та підкаталогів, без вказання розміру, дати, часу створення та інших характеристик

/l–перегляд списку, виводить імена файлів і навіть підкаталогів, з малих літер

/c–відображає пропуски, як роздільники між тисячами байт в розмірі файлів. Цей ключ встановлений за замовчуванням і для його відміни потрібно задати –/c

/d– аналогічний до ключа “w” але інформація додатково стосується по колонках

/q–додатково відображає власника файлів (людину якак йогостворила)

/n–відображає імена файлів в крайній правій колонці

/x–додатково виводить назви файлів і каталогів в DOS–ФОРМАТІ (імена до 8 символів)

/4–відображає рік в даті файлів в чотирьохсимвольному форматі

 Команда cd
Дозволяє міняти поточний каталог.

cmd 5

 Щоб змінити поточний каталог наберіть: cd (пропуск) C:\Ім'я теки і натисніть Enter.

    Якщо ви хочете відкрити новий каталог на тому ж диску, де знаходиться поточний, то диск прописувати не обов'язково, досить просто вказати ім'я потрібного каталогу.
    Для того, щоб за допомогою команди cd перейти на інший диск, необхідно додати ось такий параметр (іноді його називають прапором)  /D, тобто команда для переходу на інший диск виглядатиме так:
    cd /D D:

cd

Команда cd.. дає можливість пейти на один рівень вгору а потім перейти в інший каталог.

cd2

 Команда mkdir
Дозволяє створювати нові теки з тією назвою, яку ви задасте.
За умовчанням команда mkdir створює теки в поточному каталозі. Якщо ж треба створити теку в іншому каталозі, пропишіть це, наприклад:

cmd 7

 

cmd 8

 З допомогою цієї команди можна створювати не лише папки, а дерева каталогів.

cmd 9

 Команда rmdir
Служить для видалення каталогів.Примітка: за умовчанням команда rmdir видаляє тільки порожні каталоги. Якщо з її допомогою Ви спробуєте видалити теку з вмістом, то побачите таке повідомлення:
Щоб видалити непорожню теку, до команди rmdir треба додати параметр /S. Ось так:
Не забудьте підтвердити видалення, натиснувши на клавіші "Y" і Enter.

Команда shutdown

Думаю, що з назви зрозуміло, що ця команда дозволяє вимикати комп'ютер. Передбачаю цілком закономірне питання - а навіщо вимикати комп'ютер за допомогою командного рядка, коли набагато простіше вимкнути його через головне меню Windows. Але представте, наприклад, що вам треба йти, а комп'ютер ще виконує якесь завдання, яке переривати небажано, але комп'ютер, проте, має бути вимкнений. Ось в цьому випадку команда shutdown незамінна.

Отже, наберіть в командному рядку:

shutdown (пропуск) - s

В цьому випадку комп'ютер просто вимкнеться. Якщо ж вам треба відкладене виключення комп'ютера, наберіть:

shutdown (пропуск) - s (пропуск) - t   (пропуск) час в секундах, через який повинен вимкнутися комп'ютер :

Якщо ж ви передумали вимикати комп'ютер, зупинити зворотній відлік можна, додавши параметр - a до команди shutdown.

cmd 10

 Команда systeminfo
Видає детальну інформацію про конфігурацію системи, відомості про версію, тип, процесор, версію BIOS, об'єм пам'яті і так далі. Ось так:

cmd 11

 

Команда driverquery
Виводить список усіх встановлених драйверів пристроїв і їх властивості. Якщо додати до команди параметр /V, окрім списку драйверів буде виведений і їх статус.

Команда cls

Коли вікно командного рядка заповнюється різним текстом і в нім стає важко працювати, команда cls дозволяє очистити екран.

Команда msconfig
Викликає службу "Конфігурація системи Windows".

cmd 12

 В меню "Загрузка" можна налаштувати деякі параметри завантаження вашої ОС. Таймаут буде корисний коли у вас буде встановлено декілька операційних систем. Тоді можна буде встановити черговість їх завантаження та час завантаження (до 3 секунд).

cmd 13

 Меню "Автозагрузка" корисне для відслідковування всіх програм, які завантажуються в автоматичному режимі разом з операційною системою Windows. Що дає нам можливість відключити різні непотрібні програмки типу "mail.ru, sputnik.ru" та інші. Або наприклад драйвери ноутбука, які можуть бути встановлені в автоматичному режимі під час встановлення ОС Windows. В свою чергу це дасть можливість швидше завантажуватися системі.

cmd 14

 Команда ipconfig
Якщо набрати команду без додаткових параметрів, то будуть виведені відомості про IP- адресі, масці підмережі і основному шлюзі для кожного мережевого адаптера.

cmd 15

 Команда regedit
Відкриває утиліту, за допомогою якої можна редагувати системний реєстр Windows.

cmd 16

 Команда chkdsk
Призначається для запуску перевірки логічних дисків на наявність помилок. Якщо команда використовується без додаткових параметрів, то на екран виводиться звіт про стан поточного диска.

Ось деякі параметри команди, які можуть згодитися при перевірці дисків :

/f - задає виправлення помилок на диску. Щоб перевірка почалася, диск має бути заблокований. Якщо диск не заблокований, з'явиться запит на перевірку диска при наступному перезавантаженні комп'ютера.
/v - дозволяє вивести на екран імена файлів, що перевіряються, і каталогів;
/r - дозволяє виявити пошкоджені сектори диска і відновлює ту частину даних, яка ще може бути прочитана.

cmd 17

 Команда pathping
Утиліта, яка запускається цією командою, надає інформацію про втрату даних на проміжних вузлах між початковим і кінцевим пунктом. Команда впродовж певного часу відправляє сполучення з эхо-запросом кожному маршрутизатору, що знаходиться на шляху, а потім на підставі отриманих відповідей обчислює коефіцієнт втрати для кожного маршрутизатора. Таким чином можна визначити маршрутизатори, що мають проблеми доступу до мережі.

cmd 18

 Команда netstat

Відображає активні підключення TCP, порти, що прослуховуються комп'ютером, статистикові Ethernet, таблиці маршрутизації IP, статистикові IPv4 (для протоколів IP, ICMP, TCP і UDP) і IPv6 (для протоколів IPv6, ICMPv6, TCP через IPv6 і UDP через IPv6). Якщо запустити команду без параметрів, то відобразяться тільки підключення TCP.

Команда tasklist

Запускає утиліту командного рядка, який виводить список усіх запущених системою процесів з PID- кодом і розміром займаній оперативній пам'яті. Якщо команду запустити без додаткових параметрів, виводиться список процесів поточного комп'ютера.

cmd 19

 Для того, щоб побачити список процесів видаленого комп'ютера служить параметр /s  з вказівкою IP- адреси або доменного імені комп'ютера.

Команда taskkill

В протилежність попередній команді, ця призначається для зупинки процесу в локальній або видаленій системі. Процес можна зупинити по його ідентифікатору. Для цього використайте параметр /pid. Наприклад, ось так:

taskkill (пропуск)  /pid (пропуск) 3148 Enter

Окрім цього, процес можна зупинити по імені образу за допомогою додавання параметра /im. Ось так:

taskkill (пропуск)  /im (пропуск) AnVir.exe Enter

Далі.

Команда sfc

Дуже корисна утиліта, яка призначається для відновлення пошкоджених системних файлів. Ось деякі параметри, з якими вона працює :

    /scannow - негайна перевірка усіх захищених системних файлів;

    /scanonce - перевірка захищених системних файлів при наступному завантаженні системи;

    /scanboot - перевірка усіх захищених системних файлів при кожному завантаженні системи;

Звичайно всі команди я не зміг Вам перелічити, тому можна запустити команду Help і більш докладніше вивчити консольні команди.

cmd 20

 На цьому все. Дякую за увагу. З Вами був SuperUser. До зустрічі.