sunway taihulight    Перші два місця в останньому випуску міжнародного рейтингу суперкомп'ютерів TOP500 зайняли китайські Sunway TaihuLight і Tianhe - 2. Американський Titan опустився на четверту позицію, поступившись третім місцем швейцарському суперкомп'ютеру Cray XC50. Рейтинг суперкомп'ютерів TOP500 складається з 1993 року, виходить двічі в рік, в червні і листопаді, і грунтований на результатах тесту продуктивності LINPACK. З 2013 до 2016 року перше місце в списку стабільно займав китайський Tianhe - 2(Молочний путь- 2) потужністю 33,9 петафлопс, але минулого року його місце зайняв інший суперкомп'ютер китайського виробництва - Sunway TaihuLight. У останньому випуску рейтингу, опублікованому цього тижня, він продовжує утримувати першу позицію.

Продуктивність найпотужнішого у світі суперкомп'ютера, Sunway TaihuLight, який знаходиться в Національному центрі суперкомп'ютерів в місті Уси, складає 93 петафлопс, що дозволяє йому здійснювати 93 квадриллиона операцій в секунду. Він використовується для проведення досліджень і розробок в області метеорології, біології, аналітики цих і нових виробничих технологій.

Tianhe - 2, який займає другий рядок рейтингу, був розроблений в Оборонному науково-технічному університеті Народно-визвольної армії Китаю ще в 2013 році і до випуску Sunway TaihuLight вважався найпотужнішим у світі комерційно доступним суперкомп'ютером. Його продуктивність складає 33,9 петафлопс, і зараз він знаходиться в Національному центрі суперкомп'ютерів в Гуанчжоу.

Помітні зміни сталися на третьому місці рейтингу : тепер його займає оновлена версія швейцарського суперкомп'ютера Piz Daint з обчислювальною системою Cray XC50. Ще в листопаді 2016 року потужність цього комп'ютера складала 9,8 петафлопс, а тепер, за рахунок установки нового графічного процесора NVIDIA Tesla P100, його продуктивність подвоїлася і досягла 19,6 петафлопс, що дозволило Piz Daint піднятися відразу на п'ять позицій.

За рахунок збільшення потужності швейцарського суперкомп'ютера американський Titan цього року виявився тільки на четвертому місці: його продуктивність не мінялася з моменту випуску в 2012 році і зараз складає 17,6 петафлопс. Замикає першу п'ятірку суперкомп'ютер Sequoia, розроблений компанією IBM для Національної адміністрації по ядерній безпеці США, який здатний проводити 17,2 квадриллионов операцій в секунду.

Наступним етапом може стати розробка першого суперкомп'ютера з продуктивністю 1000 петафлопс. У цьому вже змагаються Китай і США : американське Міністерство енергетики обіцяє побудувати такий комп'ютер до 2021 року, а китайський Tianhe - 3 з эксафлопсной продуктивністю має бути завершений на рік раніше, в 2020-му. Така продуктивність дозволить, наприклад, передбачати наслідки землетрусів, а також моделювати аеродинаміку вітряних генераторів і процес глобального потепління.