Ремонт комп’ютера  — зазвичай по відношенню до персонального комп'ютера — ремонт окремих компонентів комп'ютера за допомогою спеціального обладнання (станція для монтування/демонтування мікросхем BGA) . Ремонт ПК можна розділити на простий, який виконується на невеликих комп’ютерних фірмах та складний, який здійснюється в спеціалізованих сервісних центрах.

 Ремонт комп’ютерів

Ремонт комп’ютера  — зазвичай по відношенню до персонального комп'ютера — ремонт окремих компонентів комп'ютера за допомогою спеціального обладнання (станція для монтування/демонтування мікросхем BGA) . Ремонт ПК можна розділити на простий, який виконується на невеликих комп’ютерних фірмах та складний, який здійснюється в спеціалізованих сервісних центрах.

Одним із головних чинників при виборі способу ремонту є наявність гарантії від виробника на окремі компоненти вашого ПК. Наприклад, якщо материнська плата вийшла з ладу під час гарантійного терміну, СЦ здійснює ремонт безкоштовно. У крайньому випадку можлива повна заміна. Коли користувач наніс механічні пошкодження, то відповідно гарантія втрачається.

Найбільш затратним являється ремонт материнської плати як основного компонента комп’ютера. Передусім, варто розділити усі причини поломок на дві категорії: з вини користувача і з вини "зовнішніх" обставин. Річ у тому, що найчастіше зустрічаються цілком характерні і очікувані несправності, головне - чітко знати причину, що спричинила поломку.

Найчастіше з вини юзерів виникають ті або інші механічні ушкодження. До таких можна віднести поломки роз'ємів, подрані викруткою, що зіскочила, доріжки, проста неакуратність, що стала причиною короткого замикання, скріпка, що наприклад потрапила на контакти. Також можливе вигорання порту клавіатури або LPT при неналежному поводженні з останніми.

Дія "зовнішніх" обставин найчастіше полягає в неякісному живленні і перегріванні, втім, провиною повної або часткової несправності плати може стати і неякісний девайс, встановлений в комп'ютер. Варто нагадати, що нерідкі поломки, що відбуваються з вини розробників із-за прорахунків при проектуванні пристрою або із-за використання неякісних радіоелементів, тому в першу чергу треба облазити як можна більша кількість форумів і конференцій, присвячених несправностям цієї материнської плати.

Якщо винні розробники, то напевно причина і точна методика ремонту знайдеться там же.

Незалежно від типу несправності, для її усунення знадобиться ряд матеріалів та інструментів :

1. Паяльна рідина і припій.
2. Паяльник звичайний, бажано потужністю не більше 40 ватів і працюючий від низької напруги, через трансформатор.
3. Паяльник газовий, або монтажний фен, останній хоч і дорожче, але набагато прийнятніше, і згодиться ще не раз.
4. Скальпель, ножиці, спирт.
5. Мультиметр , бажано в комплекті з умінням їм користуватися.
6. Дуже непогано мати індикатор POST кодів або тестовий BIOS.

Несправності, пов'язані з BIOS’ом, а точніше, з його різноманітними багами, зустрічаються дуже часто. Винуватцями таких нічим не ініційованого глюка найчастіше являються програмісти, що написали прошивку, і віруси. Втім, нерідкі випадки, коли сам користувач "вбиває" BIOS, приміром, прошиваючи його не тією мікропрограмою. Незважаючи на велику різноманітність причин "зльоту" прошивки результат завжди один і той же - система, що не запускається.

Приведемо типові причини псування мікропрограми :

- Розгін процесора іноді викликає збій роботи BIOS’а, і хоча мікропрограма ціла, система не запускається. У більшій частині випадків проблема усувається скиданням налаштувань CMOS за допомогою відповідного джампера.

- Дія вірусу типу WINCIH. При цьому вміст BIOS’а перезаписується сміттям. Деякі сучасні материнські плати від такої небезпеки захищені. Наприклад, більшість материнок GIGABYTE мають подвійний BIOS, тобто на платі встановлена дві мікросхеми: одна перезаписувана, інша - ні. Завдяки такій системі у разі псування однієї прошивки роботу на себе бере друга.

- Псування мікросхеми з прошивкою, або псування мікропрограми, наприклад, із-за стрибка напруги.

- Дії недосвідченого користувача. Як правило, це виражається в тому, що юзер з тих або інших причин "криво" прошиває BIOS.

Спосіб ремонту цієї несправності сильно залежить від моделі плати. Приведемо декілька варіантів відновлення зіпсованої прошивки :

- Деякі моделі материнських плат підтримують Recovery Mode. Цей режим або запускається автоматично при псуванні мікропрограми, або встановлюється спеціальним джампером на платі. У boot block’ці BIOS’а є спеціальна програма для відновлення прошивки. Якщо при збої цей блок залишився цілий, то процедура відновлення BIOS 'а дуже проста. Для цього потрібно зробити завантажувальну дискету в DOS і помістити на неї программу-прошивальщик і файл з прошивкою.

При включенні система автоматично почне завантажуватися з дискети і дасть можливість перезаписати мікропрограму. Здавалося б, все зовсім просто, але тут є одна неприємна особливість: якщо версія програми стара, AGP- відеокарту вона не побачить, і припаде все робити наосліп, або заздалегідь писати відповідний скрипт.

- Якщо материнська плата не підтримує режим відновлення, не обов'язково шукати програматор - в цій ролі може виступити інший робочий комп'ютер. Єдиною умовою тут є сумісність типів мікросхем, тобто мати іншого комп'ютера повинна підтримувати мікросхеми того ж об'єму, що і відновлювана, оскільки BIOS 'и бувають різного розміру. Найчастіше зустрічаються мікропрограми розміром 1 Мб, 2 Мб і 4 Мб.

Сама операція досить проста: на робочому комп'ютері акуратно знімається мікросхема BIOS, далі на її корпус наклеюється стрічечка з ізоляційної стрічки і мікросхема нещільно (щоб легко було висмикнути) вставляється назад. Далі на комп'ютері завантажується DOS, і мікросхема виймається так, щоб перша і остання ніжки були висмикнуті останніми. Після цього вставляється флешка, яку потрібно прошити. Вставляти потрібно знову ж таки так, щоб перша і остання ніжка були вставлені першими.

Після цього на комп'ютері запускається програматор, і мікросхема записується потрібною прошивкою.